Cítíte se svobodní?

Sníte o životě plném pohody, kdy nemusíte řešit každodenní starosti? Tak proč tak nežijete? Omezuje něco vaši svobodu?

Jisté konspirace tvrdí, že člověk je jen položka. Narodíte se, dostanete rodné číslo, rodný list a už jste produktem v databázi. Představa je to šílená, ale co se děje dál? Dostanete občanský průkaz, můžete si pořídit řidičský průkaz, zbrojní průkaz a další dokumenty, které vás s databázi ještě více propojují.

Peníze nám mizí. Papírovky a mince jsou zastaralé. Vždyť stačí přiložit kartu, vyčkat na pípnutí a je to. Doba se v tomto ohledu mění. Neřešme teď ale hodnotu peněz a jejich „digitalizací“. To je téma samo o sobě. Co je tedy bankovní karta? Další kartička s vaším jménem.

Nebuďme teď přehnaně paranoidní, ale faktem je, že pokud stát bude chtít, může vás celkem dobře sledovat. Co jste si koupili a kde jste si to koupili. Šel by i dost dobře udělat obrázek o vašem hospodaření, a tedy celkově o vaší osobnosti. No což, pravděpodobně nejste tak důležitá osoba, aby to stát zajímalo. Ale z hlediska obchodu – nebyla by data o tom, co lidé kupují, skvělá pro nějakou větší korporaci? A nemůže s tím přeci jen souviset třeba zavedení EET?

Přičtěme kamery na každém rohu, s cílem chránit naši bezpečnost, možnost sledovat vaší internetovou aktivitu, a máme tu intro jak vyšité ke knize 1984 od Orwella. No není to zatím tak zlé, přesto ochrana osobních údajů s naší svobodou souvisí.

Kamery na ulici
Už je příliš nevnímáme. Ale jsou tam. Hlídají silniční provoz a neposlušné jedince.

Potřebné zákony a nesmyslné regulace

Lidé jsou různí, a i přesto spolu musíme všichni pohromadě žít. Je třeba se chovat podle určitých pravidel a některá pravidla jsou určitě na místě. Když někdo zavraždí někoho z vašich blízkých, je dobré mít možnost domáhat se spravedlivého řešení. Nebo když vám někdo něco ukradne. Když vám nechtějí zaplatit za práci, a dokonce jsou zákony, které naopak naši svobodu chrání.

Ale co některé regulace? Nejsou už přehnané? A to nejen ty, které nám sem posílá Evropská unie. Co je komu po tom, jaký vysavač použiji? Byrokracie začíná být opravdu šílená. Zkuste si pořídit pozemek s účelem postavit si tam malou chatku. Jestli vyřešíte potřebné papíry do 5 let, je to velký úspěch.

Můžeme cestovat. Ale máme na to?

Když to ale srovnáme s minulostí, některé zákony značně polevili. Můžete se přeci kdykoliv sebrat a vycestovat. Nikdo vám v tom nebrání. Otázkou je, zda na to máte finanční prostředky. Bez práce jste prostě v háji. Bez práce se nenajíte, a nakonec ztratíte i střechu nad hlavou. (Pozn. Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?)

Bezdomovec
Konečně na pláži…

Svoboda slova – 100 %?

I svoboda slova je podstatně větší, než byla. Můžete veřejně kritizovat politiku, dokonce i hlavu státu. Ačkoliv už v tomto ohledu proběhly nějaké kauzy a není to úplně 100 %. Pak tu máme další konspirace v podobě mizejících videí na YouTube. V poslední době to bylo např. zarážející vymazání videa rozhovoru s Davidem Ickem pro London Real. Toto video jsme publikovali v článku Je koronavirus COVID-19 přírodního původu?, nejprve zmizel český překlad z důvodů porušování autorských práv, následně zmizel i originál a objevilo se video samotného reportéra London Real, hovořícího o cenzuře. Je to rozhodně zvláštní.

Opět se to netýká běžného lidu. Nadávejte si, jak chcete. Ale dejme tomu, že byste začali hlásat něco opravdu mocného proti současnému systému. Získali byste za sebou zástupy lidí a ti by se nabalovali jak sněhová koule. Myslíte si, že by vás časem někdo nechtěl umlčet? A co investigativní novináři, kteří sem tam přijdou o život. Co by vám asi řekli o svobodě slova?

Únik ze systému – nereálné extrémní řešení

A teď si představte, že vás začne všechno neskutečně štvát. Nechcete revoltu, ani převrat. Spíš rezignaci. Přestat poslouchat nadřízené, přestat tvořit nesmyslné HDP, které opravdu neodráží míru spokojenosti konkrétních lidí. Vzdát se zaměstnání i snahy prodávat nepotřebné produkty. Prostě si jen tak žít. Živit se tím, co sami vypěstujete. Bylo by to dost těžké, ale ne nemožné.

Je mezi námi čím dál víc lidí, kteří by rádi opustili města, a šli žít alternativně na samotu, či polosamotu. Smutné na tom je, že po tom leckdy touží lidé celý život a některým se to stejně nepodaří. A ruku na srdce – pozemky a nemovitosti jsou čím dál dražší.

Takže dejme tomu, že si poctivě oddřete pár let v tomto systému. Našetříte si nějaké peníze na opravdu skromné bydlení. Malý domeček, s větším pozemkem pro pěstování různých plodin. Stačí kadibudka, voda na pozemku výhodou. A dejme tomu, že si oběháte všechny ty nesmyslné regulace. Konečně – máte domeček a božský klid. Nemusíte řešit nic, jen to, abyste se najedli. Můžete se konečně podívat do svého nitra a máte spoustu volného času. Děláte přesně ty věci, kterou vás posouvají více k přírodě a smyslu bytí všeobecně.

Než přijdou autority a vše vám seberou. Ahá, vy jste zapomněli platit zdravotní, sociální a daň z nemovitosti? Tak takhle by to nešlo. Padejte makat anebo hybaj do ulice žebrat peníze, ať všichni vidí, že touha po svobodě se nevyplácí.

Chata o samotě
Podzimní nádech nesplněných snů některých z nás.

Není to až tak zlé

Jo jasně, tohle zní až moc šíleně a černě. Přeci jen se tak zle nemáme, už jsme to řešili v článku Funguje náš systém jak má?. Možná jsou tyhle myšlenky opravdu způsobené jen tím, že se máme vlastně až moc dobře. Většině z nás teče teplá voda, má čistou postel, netrpí hlady a má možnost číst tento článek. Dříve měli lidé jiné starosti. Přesto některé otázky ohledně svobody visí ve vzduchu.

A co vaše svoboda?

Cítíte se svobodní? Drží vás něco na uzdě? Ať už je to partner/ka, práce, nebo dokonce něco mnohem horšího, do čeho jste se nikdy nechtěli zaplést?

Už jste někdy přemýšleli o útěku ze systému? Líbilo se vám nechodit do práce, bydlet v malém domečku a žít z toho, co si sami vypěstujete?

Není svoboda nakonec přeci jen stav mysli?

Hlasujte.

Svobodně se vyjádřete v diskuzi pod článkem.

Filters Sort
Cítíte se svobodní?

Cítíte se svobodní?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments