Vnímáte dělnické profese jako podřadné?

Kravaťáci vs. dělníci, to je neustálý boj. Dělník je lůza, kravaťák zas namyšlený bezcitný tvor. Jak to vnímáte vy? Ať už pracujete rukama, nebo hlavou, vnímáte dělnické profese jako podřadné?

Pojďme si představit konkrétní idylky… (pozn. Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?)

Výhody práce v kanceláři

Vstáváte rozhodně o něco déle než v 5 ráno, myšlenky na 3měnný provoz vás ani nenapadnou. Pokud holdujete zdravému životnímu stylu, máte dostatek času si zasportovat nebo připravit zdravou snídani. Volná pracovní doba je skvělá.

Přijdete do práce, uděláte si výbornou kávu z pressovače, usednete do svého chrámu. Pracovní místo je podle vašich představ – vzpomínkové fotky, památeční předměty, věci, které vám navodí příjemné myšlenky. Je to kus vašeho království, místo, kde můžete nerušeně pracovat. Židle pohodlná, monitor perfektní. Když na to přijde, ani boty nemusíte mít na nohou…

Pěkné kancelářské místo
Pracovní prostor si vždy můžete upravit podle sebe.

Jste vlastním pánem. Když máte štěstí, pracujete na tom, co vás opravdu baví. Anebo během pár minut odbydete nezbytné zlo a máte spoustu času na zábavu či nějakou hlubší realizaci.

V neposlední řadě, vaše práce je důležitá. Nemůže jí dělat každý. Máte tu opojnou moc. Přímo řídíte lidi pod sebou, nebo se na řízení lidí částečně podílíte. Jste v hierarchii o něco výš.

Nevýhody práce v kanceláři

Kolegové vás s*rou. Vidíte ty obličeje každý den. V korporátu je navíc často „nařízené“ tykání. Jak jen neupřímně to působí, když zdravíte slovem „ahoj“ člověka, kterého vidíte poprvé v životě. A zkuste si říct „ahoj“ vedoucímu oddělení.

„Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“

George Orwell, Farma zvířat

Zdi jsou šedé, světlo umělé. Vzduch nepřirozený, klimatizovaný. Vlastníte buď svojí kóji v open office, nebo jste dočista sám/sama. Není s kým hodit řeč. A když už náhodou někoho potkáte, stěžuje si na to, jak nestíhá.

Jak v práci nedělat vůbec nic, ale vypadat, že děláte všechno.

Celkově bývají lidé v kancelářích mezi sebou méně upřímní. Často plně nevyužívají svojí pracovní dobu, ale když se někoho na něco zeptáte, nestíhá. Zkuste někomu říct „teď jsem chvíli brouzdal na Facebooku“ a druhý den se vás na to bude vyptávat šéf. Celková image vaší persony je také dost důležitá. Žádné důvěrné informace o vašem soukromém životě. Lepší je pochlubit se dovolenou, na které jste byli.

Volná pracovní doba je také dost zrádná. Přispíte si, ale domů půjdete až po setmění. Placený přesčas? Na to zapomeňte. Fixní plat je to, co vám chodí každý měsíc na účet – nehledě na odpracované hodiny.

Výhody manuální práce

Ať už jste stavební dělník, montážní dělník, manipulační dělník, pomocný dělník nebo prostě jen dělník s lopatou, pravděpodobně máte přesně danou pracovní dobu. Ta může být od 6:00, každopádně ve 14:00 jdete domů s čistou hlavou a pořád vám dost dne zbývá na jinou realizaci.

Svojí prací tvoříte hodnotu. Přispíváte do společnosti reálnou hmatatelnou poctivou prací. Manuální práce často i duševně osvobozuje. „Když máš srdce zjihlé, když máš potíže…“

Kolegové jsou upřímní, na nic si nehrají. Často se stávají přáteli, druhou rodinou a můžete jim říct vše – i včetně detailů vašeho posledního milování, a to bez cenzury.

U různých prací si ani nemusíte přehřát mozkové závity. Po pár letech praxe dokonce jedete na jakéhosi autopilota. Dáte ráno kávu a odpoledne se jen divíte, jaké krásné dílo před vámi vzniklo.

Nevýhody manuální práce

Někdo vám práci zadává. To leckdy může působit dojmem otroctví. Často je to právě člověk z kanceláře, který je na manuální práci úplně levý. A vděk? Nikde. (Pozn. Funguje náš systém jak má?)

V případě větší firmy jste to právě vy, kdo tvoří hodnoty, největší zisk. Vděk od vedoucího nebo účetního oddělení? Málokdy se ho dočkáte. Pro dané lidi jste proste jen číslo: (celkový zisk za zakázku – vaše výplata).

A zde se dostáváme k hlavní otázce tohoto článku. Pánové z kanclu se honosí novou košilí, dámy novým drahým parfémem. Zkuste se před ně postavit ve špinavých montérkách. Co ten nelibý potlačovaný výraz?

Speciální případy: vlastním pánem v obou případech

Jen okrajově – předchozí případy jsou uvažovány jako nejčastější. Přesto se najde dost těch, kteří si vydělávají na vlastní pěst. To je skvělé z mnoha důvodů. Jaké si to uděláte, takové to máte. Dovolili bychom si tvrdit, že OSVČ a podnikatelé jsou v tomto ohledu více tolerantní. Správný podnikatel si oblékne montérky, když je třeba. A i zedník v dnešní době musí usednout k počítači, aby splnil přehnané byrokratické záležitosti.

Buďte tolerantní na jakékoliv straně

Nebudeme zde hlásat hesla, že „jsme jeden celek“ nebo že „jsme všichni lidi“. Přesto je nějaká hlubší úvaha na místě.

Pro dělníky: lidé v kanceláři dělají práci, kterou byste pravděpodobně ani dělat nechtěli. Jejich pracovní kolektiv a prostředí nemusí být tak fajn a neustálý dohled vedoucího nepříjemný. Kdo ví, za pohrdavým pohledem může být i závist.

Pro kancelářské: dělníci odvádí těžkou práci. Generují zisk, tvoří hodnoty. Aniž byste to čekali, leckdy mohou mít i vyšší plat. Jsou to lidé jako vy. Mají své rodiny (pozn. Uznáváte klasické pojetí vztahu a rodiny?), své koníčky, ne všichni dělníci žijí chudý život.

Ruské open space kanceláře
Open space / open office. Pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelné pracovní místo.

Vnímáte dělnické profese jako podřadné?

Hlavní účelem článku nebylo popsat, co kdo dělá a co to obnáší. Hlavní účelem je tato otázka. Nelze popřít nevraživé pohledy, když se na ulici potkají tyto dva tábory.

Buďte dobří v tom, co děláte. A pokud vás daná práce nebaví, vždy je tu možnost rekvalifikace.

Když si tak zhruba představíte druhou stranu, pořád vám lidé z kanceláře připadají namyšlení? A dělnické profese podřadné?

Hlasujte pod příspěvkem.

Napište konkrétní důvody do diskuze.

Filters Sort
Vnímáte dělnické profese jako podřadné?

Vnímáte dělnické profese jako podřadné?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Lukyn
Lukyn
25. 5. 2020 22:01

Chyba je už od základních škol, kde říkají učitele dětem ,,když se nebudeš dobře učit budeš dělat do konce života rukama” a snaží se jim furt předhazovat, právě probírané těm, že je to podradne. Přitom učitel vždy zůstane zaměstnancem. Ve škole někdy je od rána do večera, většina učitelů si tahá práci i domů a dělají za 30 tisíc. Šikovný zedník, obkladač, Instalater co jede na sebe je úplně normální plat 40-50 tisíc. A při dnešní situaci kdy se lidem nechce pracovat rukama ten plat jenom poroste

Kryštof D.
Kryštof D.
26. 5. 2020 7:52

přijde mi že je spíš problém outsourcing a nebo nechávat za polovic tuhle práci dělat bez záruky lidma z východního bloku:/ ale že ta práce pak stojí za vyližprdel a může se za pár let dělat znova na to už nikdo moc nemyslí…všechno má svojí cenu a češi sami sou líná verbeš pokud se zrovna nešijou roušky takže tomu navíc sami nahrávají…sejde se pár takovejch faktorů a za chvilku nebude nikdo umět dělat rukama a budem tam kam by většina nejradši vyexportovala Babiše🙏 takže dokud nebude automatizace, která lidem odlehčí místo zkomplikování života (podle toho jestli to bude řízený ziskem… Číst vice »