Funguje náš systém jak má?

Naposledy aktualizováno:

Význam slova systém (prosím vás, hlavně ne sistém, jak lze někdy spatřit) je celek dílčích částí, které na sebe vzájemně působí. Všeobecná definice systému může znít třeba takto: „Systém je agregací podobných nebo alespoň vzájemně souvisejících jevů, věcí, procesů a souboru pravidel pro jejich jednání (fungování)“ – viz Teorie systému podle Ludwiga von Bartalanffy.[Andromeda.cz]

Těžko se ale hledají konkrétní informace o tom, čemu se hovorově říká prostě jen SYSTÉM. Je to jakýsi mix všech možných systémů – monetárního, politického, a mnoha dalších, poddílčích. Často tak slýcháváme „nesnáším systém“, a to nejen od bezdomovce na ulici. Nezřídka tato slova vypouští i na oko spokojený člověk, nejen pubertálního věku. Aby nedošlo k mýlce, říkejme tomu tedy „náš systém“, ale dále budeme používat prostě jen „systém“. Tak jak je to? Funguje systém jak má?

Lidé umírají hlady

Pádným argumentem může být, že na světě existují oblasti, kde lidí umírají hlady, zatímco v jiné části planety stejná lidská bytost řeší barvu laku svého nového sporťáku. Spočítat přesné jmění všech osob na světě je nemožné, ale odhaduje se, že 1 % nejbohatších lidí světa vlastní více než polovinu veškerého bohatství. Není to trochu šílené? Někdo umírá v bolestech na nedostatek potravy, zatímco druhý snad ani nemá šanci svoje peníze utratit. Nezdá se, že by pomáhaly sbírky, kam přispívají zase jen chudí, kteří se mají jen o něco lépe. Mezitím bohatší bohatnou, a chudí chudnou.

Je libo masáž srdce nebo budete raději sledovat zápas?

Ale nemusíme chodit daleko. Srovnejme si měsíční plat špičkového fotbalisty a záchranáře místní nemocnice:

Messi vede (8,3 milionu EUR) 1:0 nad Frantou procházkou (35 596 CZK)
[2] Sport.cz, [3] Platy.cz
Jaké jsou ale jejich přínosy pro společnost? Kolik Franta zachránil lidských životů? Nic proti Messimu, těší lidi svou skvělou hrou, a neznám člověka, který by řekl „plaťte mi míň“. Ta situace tady vznikla jaksi sama, lidé prostě chtějí Messiho. Systém to tak zařídil. (Pozn. Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?)

Kdo rozhoduje o našem životě?

Monarchie je dávno pryč, totalitu nechceme a o demokracii pochybujeme. Politik bývá velice vzdělaný psychopat. Jakou má šanci přemluvit průměrně až podprůměrně vzdělaného člověka? Vše nám docvakne po tom, co pochopíme Gaussovu křivku a rozložení IQ v populaci.

Bohužel, obrázek Gaussovi křivky jsem v licenci CC0 nenašel. Vypadá asi jako Mount Fudži v Japonsku. Jen si tuto horu představte víc do špičky. Nahoře stojí velké davy průměrně inteligentních lidí. Na kraji postává pár debilů a nadprůměrně inteligentních lidí, a netuší, co se to ve světě děje.

Názorově odlišní lidé mohou také být na kraji křivky. Jedinci marně zbrojící proti systému. I to může značit, že je něco špatně. Stěžující si důchodci, alternativní lidé, bezdomovec hlásající, že se nenechá připravit o svoji svobodu. Všichni tito lidé mají svou pravdu, a pokud nejsou dostatečně silní a psychicky odolní, semele je marnost a bezmoc. Rok od roku se předepisuje více a více antidepresiv.

Lidé se spíš nudí

„To jsou zas žvásty“ může někdo říct. I to může být argument, protože nikdy na světě nebylo líp. Dřív jste se měli farmu, přišla tlupa, znásilnili vám manželku a pak vám dali z milosti ránu do hlavy. Soud se nekonal, a pokud jste bydleli dostatečně daleko od civilizace, nemusel se o tom nikdo ani dozvědět. Za druhé světové války jste si v koncentračním táboře asi těžko podebatovali o politice a ekonomii. Lidé se zkrátka nudí. Jak si může někdo stěžovat na to, že je život zlej, když si vzápětí pustí jakoukoliv muziku, na kterou si vzpomene, a nechá si dovézt pizzu s donáškou až domů.

„Jednu sýrovou a slaninu navíc. A běda, jak přijedete dýl jak za hodinu“

Když lenivý jedinec (který už dnes ani nemusí přikládat do kamen a valná část populace může při práci sedět) náhodou onemocní, dojde si k doktoru, dostane léky, a do dvou dnů je fit. V případě komplikaci je tu pro něj připraveno nemocniční zařízení s nejmodernější technikou pro záchranu života. Populace roste, lidem se daří. A kdyby byl systém opravdu tak špatný, těžko vysvětlíte technologický pokrok, který je v poslední letech opravdu rychlý. Možná se opravdu pohybuje po exponenciální křivce.

I takhle hezky se můžeme v dnešní době mít.

Silnější pes…

A že umírají lidé, to je smutné. Příroda je ovšem krutá, to vidíme i v živočišné říši. Až se lvi naučí jíst kořínky, možná bude lépe. Říká se tomu přírodní výběr, jakási selekce. Tentokrát bych si dovolil citovat Petra Čtvrtníčka z dramatu Ivánku kamaráde: „Víš co se říká u nás vsi? Jirko? Že silnější pes m*dá.“ V tom případě vám zbývá určit si tu správnou stranu (to už je zas písnička Vltava od Daniela Landy).

Filters Sort

Máme vůbec na víc?

Dá se říct, že ačkoliv jsme zvěř, kterou ovládají základní pudy, vytvořili jsme ten nejlepší systém, jaký může být. Anebo jste nespokojeni, protože vidíte zahleděnost lidí, kteří se starají spíše o svoje blaho než o blaho společnosti? Mohlo by být lépe? Je to vůbec možné při takové četnosti živého organismu? Shrňme to ale do jedné jediné otázku:

Funguje náš systém jak má?

Funguje náš systém jak má?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments