Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?

Naposledy aktualizováno:

Večer jít spát v deset, ráno vstávat v pět, nebarevnej svět, nebarevnej svět,“ tak to zpívá František Sahula v písni Nebarevnej svět. Někdo je ranní ptáče, a ještě k tomu prací žije, tomu vstávání do práce nevadí. Pro většinu lidí je však pípání budíku po ránu nelibým zvukem. Nebylo by lepší, kdyby budík nezvonil vůbec, a my mohli vstávat kdy se nám zachce? Nezačalo by nám z toho šplouchat na maják?

Práce se sama neudělá

Příchod automatizace nám zjednodušuje život, lidské práce je potřeba méně a méně. Přesto některý druh práce v dohledné době nahradit nepůjde, zkrátka, někdo to dělat musí. Máme tu nastolený systém (pozn. Funguje náš systém jak má?): zaměstnavatel, zaměstnanec, podnikatel…  Je třeba dodržovat kázeň. Pokud pracujete v týmu, těžko si představíte situaci, kdy mají vaši kolegové úplně volnou pracovní dobu a vůbec nepřijdou pár dní do práce. To by pravděpodobně nefungovalo. Stejně tak si OSVČ nemůže jednoduše říct „tak, teď 5 let nebudu nic dělat“. Pracovní doba (ať už přísně daná, volná, či svobodně zvolená) je tedy na místě. Potřebujeme k životu zisk, potřebujeme být produktivní.

https://pixabay.com/cs/photos/pr%C3%A1ce-%C4%8D%C3%AD%C5%88an-pr%C5%AFmyslov%C3%A9-professional-1000618/
Zkuste si o produktivitě popovídat s někým z průmyslové oblasti v Číně.

Někdy se bohužel stane, že ochoříme, nebo přijdeme o práci úplně. Pak se začnou dít divy. Začneme mít spoustu volného času, hledáme způsob, jak mezeru zaplnit. Může to být až k nevydržení, nejednou jste určitě slyšeli frázi už musím jít do práce nebo se zblázním“. Možná to byl právě také někdo z vás, kdo to někdy vypustil z úst. Věta, při které byste se v maximálním pracovním vytížení poťukali na čelo.

Arbeit macht frei

Pokud nemáte rentu, nezdědili jste majlant, nechcete skončit jako bezdomovec, musíte pracovat. Minimálně je třeba platit zdravotní pojištění a sociální pojištění. Pokud nechcete spát v zimě pod borovicí a živit se převážně choroši, je třeba vydělávat peníze. Není zde tedy moc velký prostor pro úvahy. Nejlepší je se spokojit s hesly „práce šlechtí“, či dokonce ještě více radikálním heslem se zlou minulostí „arbeit macht frei“.

https://pixabay.com/cs/photos/arbeit-macht-frei-sachsenhausen-3335743/
Nápis na vstupní bráně do naštěstí již bývalého koncentračního tábora Sachsenhausen.

Několik (i uznávaných) psychologů tvrdí, že bychom se bez práce zbláznili. Těžko říct, co je k tomu názoru vede. Možná by pro příště stálo za to zmínit i adekvátní vědecký výzkum.

Práce jako sport, sociální interakce s okolím

I bez psychologického výzkumu přijdeme na to, že práce přináší nejen zisk. Hodně pracovních pozic obnáší také značný pohyb. Ne každý je sportovně založený. Těmto jedincům přináší práce alespoň nějakou dávku pohybu.

Pokud máte sedavé zaměstnání, při nejmenším se nevyhnete interakci s okolím. Ať už jde o pracovní problém, či jen klábosení s kolegou, i silně introvertní jedinec je donucen vylézt ze své ulity. Nehledě na to, že svou prací nějakým způsobem přispíváte společnosti.

To jsou minimálně 2 další důvody, proč je práce dobrá pro naše psychické (i fyzické) zdraví. Donutili bychom se více cvičit, kdybychom nechodili do práce? Navazovali bychom na ulici nové kontakty? Schválně, kolik vašich přátel znáte díky práci?

Práce formuje to, čím jsme

„Co děláš za práci?“ je jedna z nejčastějších seznamovacích otázek, často kladených hned po „jak se máš?“ nebo „jaké máš záliby?“ Lidé se rádi chlubí svojí prací, ať už jde o pozici ředitele velkého podniku, údržbáře, nebo operátora výroby významné továrny. Kdekdo na smrtelné posteli vzpomíná na pracovní úspěchy. Jiní zas litují, kolik svého času prací promrhali.

Bez práce by lidé začali dělat to, co je baví

Představa nechodit do práce nás přesto často napadá, a to ani nemusíme být líní. Teď se na chvíli zamysleme nad nějakou ideologickou představou. Dejme tomu, že během následujících 10 let se silně hne vývoj automatizace. Vláda všech světových zemí uzná, že je třeba, aby lidé brali zaručenou minimální mzdu i bez práce.

Ještě to trochu přežeňme, a představme si, že by se drtivá většina lidí přestala hnát za ziskem. Více bychom se soustředili na celkové blaho lidstva, a třeba stvořili město, které vyprojektoval Jacque Fresco – projekt Venus.

(Pokud vás video zaujalo, doporučujeme i jiné dokumenty od hnutí Zeitgeist. Pro začátek například dokument Zeitgeist: Moving Forward s českým dabingem.)

A co by tedy nastalo? Lidé by získali čas. Nejspíše by se dost nudili, ale je také dost možné, že by se jejich mysl začala ubírat úplně jiném směrem – ke svému nitru. Začali by být kreativní. Lidé by začali dělat to, co je opravdu baví. Možná by vzniklo mnoho nových převratných myšlenek.

“Mám rád práci, přímo mě fascinuje. Vydržím celé hodiny sedět a dívat se na ni.”

Jerome Klapka Jerome

Technologický vývoj se téměř pohybuje po exponenciální křivce, automatizace je nevyhnutelná. Nelze napořád schovávat prospekty o nových mašinách jako Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné lahve. Automatizace není špatná, je však s podivem, že nejsou příliš známy informace, jak se na to připravuje vláda. To, co by mělo sloužit komfortnějšímu žití, může způsobit ekonomickou krizi.

Filters Sort

Ale zpátky k hlavní otázce

Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili? Běhali bychom po pár měsících v parku s baletní sukýnkou? Je nezaměstnanost skvělým způsobem, jak být blázen? Nebo bychom začali skládat básně, malovat obrazy a hrát na hudební nástroje?

Hlasujte pod příspěvkem.

Zapojte se do diskuze.

Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?

Je nutné chodit do práce, abychom se nezbláznili?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments