Uznáváte klasické pojetí vztahu a rodiny?

Naposledy aktualizováno:

Zbrklé, ale krásné mladé slečně upadne štos papírů. Rychle se pro ně ohne, když v tu ránu udělá to samé statný mladý muž, dokonce takovým způsobem, že se tato dvojice letmo dotkne. Náhoda jak prase. Zúčastněným se utvoří ruměnce, začne nenucená konverzace, kdy si čerstvě zamilovaná dvojice vymění kontakty, anebo ještě lépe – znovu na sebe v příštích dnech obrovskou náhodou narazí. Vypadá to slibně, ale pak se stane něco nepříjemného, co způsobí nemilé až masochistické odloučení. Nemějte strach. Nakonec se tento nový páreček opět setká, a přijde tak dlouho očekávaný polibek. Započnou vztah.

Takhle nějak nám to předkládají filmy a knihy z červené knihovny. Do podvědomí nám koncept vztahu leze už od dětství, a útočí to na naší slabou stránku – na emoce. Ale je to tak dané už od přírody? Dávali si pravěcí lidé puget růží? Jelikož nás tyto romantické scény chtě nechtě provázejí celý život, nejsme s to objektivně vyhodnotit situaci.

Účastnící filozofických debat budou znát pojem „tabula rasa“, či „nepopsaný list“. Několik světoznámých filozofů zastávalo názor, že člověk (popř. duše) přichází na svět právě jako nepopsaný list. V různých smyslech o tom uvažoval Platón, Aristoteles, Locke a další (nejsme studenti filozofické fakulty, nebudeme jim tedy brát už tak malé pracovní uplatnění).

Co obnáší klasický vztah

Po filmovém polibku přichází titulky. Ale co dál? Milostné scény jsou spíš pro jiné kinematografické odvětví. Příroda je neoblomná, a tyto milostné scény končívají těhotenstvím. Ať už plánovaným nebo ne. A tady začíná ta sranda.

Narodí se dítě. Jedno, druhé, někdy i třetí, čtvrté. Je třeba, aby muž chodil do práce, vydělával peníze, zabezpečil rodinu (Funguje náš systém jak má?). Mateřská dovolená je také hezký pojem – mnoho matek se shodne, že se v žádném případě o dovolenou nejedná. Je třeba se dost ohánět. Uvařit, uklidit, přebalit a zpátky na začátek. A znovu. Při takovém nátlaku je navíc nutné myslet na zdravý vývoj dítěte.

https://pixabay.com/cs/photos/rodina-rodi%C4%8De-matka-otec-batole-2485714/
I ve třech lze zažít pohodu a romantiku.

Dělba práce muže a ženy však bývá celkem poctivá. Takhle má vypadat správný vztah. Takové pojetí vztahu a rodinného života tvoří ideální prostředí pro to, aby dítě správně vyrostlo v dospělého jedince, a koloběh začal od znovu. Kdybychom se jako lidstvo nerozmnožovali, zanikli bychom. Líp to ale nejde. Nebo ano? Pojďme se podívat na jiné typy vztahu.

Polygamie – když ve vztahu jeden partner nestačí

Padlo již několik otázek na genetické předurčení člověka, konkrétně i mužů a žen. Nejeden názor tvrdí, že ženy mají mateřství v genech. Když se vrátíme v čase zpět, do doby lovců a sběračů, ženy pravděpodobně vyhledávaly silné a schopné jedince, kteří se jevili jako ideální pro podporu péče o dítě. Svalnatý neandrtálec, který dokáže každý večer přinést půlku divočáka zní jako idylka, no ne? Tento názor by celkem ospravedlnil i dnešní zlatokopky.

Na druhou stranu je to dobrá výmluva i pro sukničkáře. Říká se, že muž má ve svém genetické kódu potřebu rozsévat semeno, kde to jen jde. Dámy, odpusťte svému partnerovi. Ačkoliv vás miluje a silně vás drží za ruku při procházce ulicí, nemůže za to, že se otočí za jinou. Buďte rády, že se rozhodl žít jen a jen s vámi.

Mnohoženství

Polygynie, čili mnohoženství, je jedním z atypických způsobů partnerského soužití. Dříve to byla poněkud běžnější záležitost než dnes. Postupem času většina států světa mnohoženství zakázala. Kde je povolena polygamie? Některé evropské státy tolerují polygamní sňatky muslimům, pokud byly uzavřeny v zemi, kde je to legální[EVROPA: Skrytá statistika polygamie – Neviditelný pes, Lidovky.cz]. Legálně si více partnerek můžete vzít v cca 58 zemích světa. Jde především o africké země, asijské a výjimku udělají i v Oceánii[Legality of Polygamy – Wikipedia.org].

https://pixabay.com/cs/photos/holky-p%C5%99%C3%A1tel%C3%A9-%C5%A1%C5%A5astn%C3%BD-mlad%C3%BD-1217951/
Dokážete si představit manželky, které na vás takhle čekají, až přijdete z práce?

Mnohomužství

Méně známým typem polygamie je polyandrie. Asi protože by se to mužům moc nelíbilo. Jedná se o mnohomužství. I když to většině mužů připadá jako naprosto nepřípustná představa, pořád se najdou rodiny, kde to takhle funguje. Většinou se k takovému řešení uchylují lidé v dobách krize. Více mužů znamená větší zabezpečení. K vidění tato zvláštnost bývá v Tibetu, kde jsou tvrdé podmínky k životu spojené s nedostatkem úrodné půdy. O manželku se většinou dělí bratři, což zní o něco málo lépe, než dělba s cizím chlápkem z baru. Pokud teda nejste kandaulista, takové osoby sdílení partnerky naopak láká.

Homosexuální vztah: táta & táta, máma & máma

O gayích a lesbičkách se zmíníme jen krátce. To je téma na několik článků. Přesto bychom v této kontroverzní otázce neměli na tento typ soužití zapomenout. Zvlášť v dnešní době, kdy se často diskutuje o tom, zda je vhodné, aby homosexuální páry adoptovaly dítě. Zamyšlení na tímto tématem značně vyvolává např. článek Gay adoptoval holčičku, kterou odmítlo 20 heterosexuálních párů (Novinky.cz).

„Budeme spolu užít, vychovávat děti, ale neptej se mě, kdy, kde a s kým trávím čas. A co spolu děláme.“

I takto může zní interní domluva v naoko fungujícím monogamním páru. Jedná se o typ otevřeného vztahu. Život je krátký, proč se v něm připravovat o slast, a svému sexuálnímu životu vystrojit krásný pohřeb v podobě svatby.

Více vám o tomto tématu vtipným způsobem povypráví Jiří Charvát v přednášce 7 důvodů, proč nikdy nenajdete lásku. Přednáška má 24 minut, nicméně pobaví, zní šíleně, ale argumenty jsou víc než uvědomělé.

Vztahy na dálku, virtuální vztahy

Už několik let můžeme svobodně cestovat. Můžeme pracovat v cizině, žít tam, bez problému se kdykoliv vrátit. Ať už si to vyžaduje systém, abychom patřičně zabezpečili rodinu, kdy k získání vysněného domova nemáme jinou možnost, anebo rádi žijeme spíš volnomyšlenkářsky. Sbalit si bágly, chvíli pracovat v Americe, chvíli zas v Austrálii. Rozvoj virtuálního prostředí tomu nahrává, a objevuje se čím dál více možností, jak se stát „digitálním nomádem“. Kromě cestování ve dvojici nám pak zbývá jen jedna možnost, jak si vztah udržet. Vztahem na dálku. Otázkou je, jestli se nejedná jen o nějakou vysněnou idylku.

Je tedy velice pravděpodobné, že více a více práce bude ve virtuálním prostředí. Přinese to i více virtuálních vztahů? Už dnes není nic neobvyklého, že mladší generace má ve vztahu na Facebooku uvedený profil konkrétní osoby. Protože je úžasná. Fyzický kontakt však věnují osobě úplně jiné. Je to tedy takový specifický otevřený vztah, virtuální vztah, vztah přes internet.

Singles

Nemusíte zrovna číst knížky od Milana Kundery, nebo sledovat Terapii s Karlem Rodenem, abyste si byli vědomi, že stálé vztahy nesou i mnoho strastí. Není divu, že mnoho jedinců se od vztahů radši drží dál, byť podvědomě.

https://pixabay.com/cs/photos/izolovat-nahoru-hory-s%C3%A1m-%C3%BAtes-1209275/
Dopředu, doleva, doprava, kamkoliv. Když člověk žije sám, nemusí se nikomu zpovídat.

Vlci samotáři tu byli vždy. Má to své výhody i nevýhody. Bohužel zde často končí rodokmenová větev. Ať je to jak chce, základní lidské potřeby lze ukojit mnoha různými způsoby, single život neznamená celibát. Existují jak „single man“, tak „single lady“.

Stálý monogamní vztah – Teplo domova

Fyzický kontakt je hlavní lidskou potřebou. Děti potřebují správnou výchovu. Několik generací tu máme fungující pojetí vztahu. Máma, táta, děti. Pořád převažuje počet jedinců, kteří si odřeknout úlety, vloží určitou energii do své rodiny, a ta se jim pak mnohonásobně vrátí. Uznávají tento typ vztahu. Získají podporu. Emoční, leckdy i finanční. Mají se na koho obrátit, když jim život nepřipadá zrovna jednoduchý. A pokud se zrovna nic neděje, je příjemné se s rodinkou seskupit kolem deskové hry, nebo pořádného rodinného bijáku. Rodina vám může být blíž než kdokoliv jiný, pokud jí to dovolíte. Můžete být na členy své tlupy pyšní.

Filters Sort

Ve filmu Jak básníkům chutná život učitel Hájek pronesl toto: „Výchozím bodem je samozřejmě svatba. No a potom už jsou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. První dovolená v Jugoslávii, následuje první dítě, pak již výše zmíněný automobil, zde se stávám zástupcem ředitele, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě.”

Přináší nám klasické vztahy fungující rodinu, a tím i určité jistoty? Jako klasický vztah lze samozřejmě brát i ten bezdětný. Nebo upřednostňujete jiný typ vztahu? Jak budete vypadat budoucnost? V tom máme i my svůj hlas. Položme si tedy otázku:

(Navrhl: Démon)

Uznáváte klasické pojetí vztahu a rodiny?

Uznáváte klasické pojetí vztahu a rodiny?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
5. 6. 2020 18:00

Žiji s manželem již několik let a zatím jsme bez dětí. Já osobně necítím potřebu přivádět další duše na tento rozbitý a nejistý svět a necítím se dostatečně zajištěná na to, abych dítěti poskytla maximum (mateřská je rozhodně málo, žádné zaměstnanecké jistoty nemám a vím, že je dítě závazek na celý život)… Zkrátka jsme bezdětní. Tečka. A vytáčí mě a nepřestává udivovat, jak je celá společnost nastavená způsobem – vzít se, mít děti, rozdělit mužské a ženské role, dřít do úmoru, aby dítě vyrostlo, zemřít a jedeme nanovo. To je skutečně vše, co mám v životě chtít? Nikoho jiného nic… Číst vice »