Přijde další genocida?

Naposledy aktualizováno:

Genocida je zločin proti lidskosti. Jedná se masové vyvražďování určité skupiny lidí – etnické, národní nebo třeba náboženské. Nejznámější genocidou je ta z druhé světové války, tato genocida nese i konkrétnější název – holocaust. Takové šílenství, kdy umírají lidé ve značném množství, není jen otázkou dávných dob. I relativně v poslední době proběhlo několik genocid. Jen se o nich zas tak moc nemluví. Může přijít další genocida?

Nejznámější genocidy 20. století

Pro lepší úvahu nad tímto tématem si pojďme zmínit některé známější genocidy ve světě z minulého století.

Genocida za 2 světové války – holocaust

Počet obětí: 6 milionů

Rozdíl mezi genocidou a holocaustem je ten, že holocaustem se míní jedna konkrétní událost.

Tato genocida nás zasáhla do takové míry, že se o ní vyučuje na školách. Netřeba jí více rozvíjet. Adolf Hitler, 2. světová válka, koncentrační tábory, holocaust. Stačí si vyjmenovat tato slova, a mrazivý pocit pachu smrti pocítí každý, kdo není psychopat. Adolf Hitler našel viníka všech nezdarů Evropy – Židy. Ti byli nejdříve zbavování práv, pak byli v tichosti „odklízeni“ do pracovních táborů, postupně však došlo i k radikálnějším krokům.

Zprvu se to běžných občanů moc týkalo, politická kampaň však udělala své. Nacistická propaganda způsobila velkou nenávist vůči vyznavačům judaismu, která má i své vlastní jméno – antisemitismus.

https://pixabay.com/cs/photos/birkenau-osv%C4%9Btim-koncentrace-t%C3%A1bor-402324/
Koncentrační tábor Birkenau.

Genocida Arménů v Osmanské říši

Počet obětí: 1,5 milionu

Jedná se o jednu z prvních genocid „nové doby“, o které už lze najít nějaké konkrétnější záznamy. Přitom nikdy neproběhl žádný soud, nebyl tedy oficiálně nikdo obviněn. Arméni byli vyhlazování Turky na konci 19. století, druhá vlna přišla s první světovou válkou. V první vlně byla genocida odpovědí na snahy Arménů samostatnost, v druhé vlně měla genocida vyřešit krizi v zemi.

Říká se, že právě touto genocidou se inspiroval Adolf Hitler.

Aktuální informace k videu – Česká republika od roku 2017 uznává genocidu v Arménii.

Genocida Tutsiů ve Rwandě

Počet obětí: 1 milion

Afrika je kontinent, o který se všeobecně zas tak moc nezajímáme. Informací z Afriky k nám proudí omezeně. V 90. letech minulého století tam však proběhlo jedno podstatné vyhlazování.

Žili byli 2 kmeny – Tutsiové a Hutové. Staletí se dělili o stejné území, etnické rozličnosti však postupně gradovaly. Genocidě nahrála i postupná kolonizace a vliv pokročilejších zemí, které v jistých věcech upřednostňovali právě kmen Tutsiů. Tyto kmeny se střídali o moc. Když v roce 1994 byli u moci Hutové, rozhodli se pro radikální řez – vyvraždění co největšího počtu Tutsiů. Důvodem byla touha po větší politické moci, pomsta za dlouhotrvající útlak Tutsiů, ale také ekonomický zisk Hutů. Tato genocida měla velmi rychlý spád – za 4 měsíce bylo zavražděno okolo milionu obětí.

Genocida Rudých Khmerů

Počet obětí: 1,7 milionu

Kambodža usilovala o nezávislost, svým způsobem však pendlovala mezi americkou politikou a komunismem. Dávnou moc Kambodži chtěl obnovit vůdce komunistické strany Pol Pot. Stačilo menší postrčení od Ameriky. Té se nepokoje (a inklinování ke komunismu) nelíbily, a tak trochu se do toho vložili (bombardováním území). Tím pádem se však Amerika místním o něco více znelíbila a Pol Pot získal větší moc. Postupně se Rudí Khmerové pod vedením Pol Pota opravdu osamostatnili.

Rudí Khmerové měli ten názor, že zemědělci a rolníci jsou těmi správnými občany. Ostatní byli méněcenní. Započala občanská válka. Odstřelování měst a nevinných lidí.

V roce 1975 Rudí Khmerové vyhráli válku, ale přišlo něco snad ještě horšího. Ve stínu komunistické ideji o zemědělství byli všichni lidé vyhnáni na venkov a farmy. Původní myšlenka nebyla zas tak špatná, ale měla své mouchy. Nedařilo tak dobře plnit plánované cíle, vypěstované potraviny se tedy odevzdávaly státu a lidé začali umírat hlady. Vše sklouzlo ke kruté totalitě. Ti, co začali namítat proti současnému režimu, byli odstraněni.

Genocida v Jugoslávii

Počet obětí: 100 tisíc

Tato genocida se opět podstatně týká Evropy. Ve stínu holocaustu se o ní moc nemluví, ale pravdou je, že proběhla nedávno – v 90. letech. Pamětníci ví, ale mladší generace leckdy ani netuší, že se něco stalo. Počet obětí je menší než u výše zmíněných genocid, ale u této genocidy je zarážející, že se udála téměř v srdci Evropy, a to v moderní době. Zkuste zpochybnit počet obětí u člověka, jehož příbuzní jsou na seznamu.

V tehdejší Jugoslávii (pro pořádek Socialistická federativní republika Jugoslávie = Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie, Srbsko a Slovinsko) se míchalo hned několik národností a náboženských vyznavačů. Obyvatelé Jugoslávie už tenkrát tušili, že se něco stane. Začali se chystat plány na „Velké Srbsko“, a to byl začátek jakési občanské války, pod útlakem Jugoslávské armády vedené Srby. Muslimové a Chorvati se stali nežádoucími osobami. Mnoho jich zemřelo, někteří skončili ve vězení, někteří v pracovních táborech. Podmínky zde byli opravdu nemilosrdné, chování Srbů nelidské.

Vše vygradovalo v Bosně a Hercegovině, kde usilovali o samostatnost. Jugoslávská armáda vraždila civilisty, dokonce i Srby. Ti, co zůstali v Sarajevu nemohli jen tak odejít, když byli obklíčeni. Zemřelo mnoho dospělých, ale i dětí.

Pěkný dokument o tom natočila Česká televize – Tenkrát na Balkáně.

Miluj bližního svého

„Miluj svého bližního jako sám sebe!“ to jsou slova Ježíšova (pozn. Existuje bůh?). Nechceme znít jako radikální křesťané, nechceme tu mít ani žádné echt „sluníčkářské“ kecy. Nejsme však přece jenom lidi? Ruce, nohy, víceméně stejná krev, mozek, duše. Kde se bere ta nenávist vůči ostatním?

Nebylo by lepší, kdyby se lidé měli spíš rádi?

Může přijít další genocida?

Přesto se lidé očividně jen těžko navzájem snášejí. Vždycky se něco podělá. Ať už jde o politický moc, finanční zisk nebo náboženský názor. Původně jsme chtěli otázku položit takto: „Účastnili byste se genocidy?“, s odpovědí by to však asi vázlo. Mnoho lidí by se obávalo odpovědět, a také si nejsme jisti, zda dotyčný dokáže plně vyhodnotit situaci. Proto jsme hlavní otázku lehce upravili.

Takže… zkuste zavřít oči (ne teď, až po dočtení) a zamyslet se, zda byste se konkrétně vy nějakým způsobem podíleli na genocidě.

Co když by na naše území přišli vyznavači nějakého radikálního náboženství, kteří by ohrožovali váš život, nebo dokonce život vaší rodiny? Nebylo by lepší se takových lidí raději „zbavit“?

Kdybyste se náhodou vrátili v čase a zjistili, že se u vás ukrývá žid, pomohli byste mu? Nebo byste ho udali?

Nebo dejme tomu, že se vám něco nezdá na našem politickém systému (pozn. Funguje náš systém jak má?), případně by se stal ještě méně snesitelným. Naštěstí by se objevil důvěryhodný a charismatický vůdce bojující proti současné situaci, který by rychle získal velké zástupy lidí. Myšlenka tohoto hnutí by vás velice zaujala, takže byste se též přidal/a. Co když by nebyla jiná možnost, než si prosadit své podstatně radikálnějším řešením? Dali by vám do ruky samopal – přijal/a byste ho?

Filters Sort

Některé náznaky genocidy se začaly projevovat i s příchodem COVID-19. Izolovaní jedinci v Číně byli napadáni svými sousedy (pozn. Je koronavirus COVID-19 přírodního původu?). A co takový Súdán? Tam už to možná začalo – viz. článek Genocida, které si nikdo nevšímá | zprávy.tiscali.cz.

Může i v dnešní svobodné době nasycené komunikačními prostředky, s velkou dávkou empatie, přijít ještě další genocida? 

Přijde další genocida?

Přijde další genocida?

Hlasování již proběhlo. Děkujeme.
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Kryštof D.
Kryštof D.
26. 5. 2020 8:28

posledních pár let to globálně vypadá že Amerika cíleně vyhlazuje “etnicky podezřele vypadající”….ale mam pocit že barva kůže nedokazuje že je někdo “terorista”, nebo náboženskej vyjukanec…i přes to oběti Amerických invazí nejsou nikdy “bílí”😅🤔 poslední byli myslim nacisti za 2. světový a tam byla motivace celkem evidentní…němci chtěli obsadit svět a americe se to nehodila protože měla podobný plány😅😅🙏 no a teď už spanile jenom etnika…po-de-zře-lý myslim si🤔😏 ale kdo ví možná jen systematická sekvence zvláštních náhod…nebo systematický vyhlazování nebělochů pod záštitou boje s terorismem a tak??🙄 nwm nwm….smrdí to náckovskym modernizovaným plánem předělanym na moderní dobu, aby lidi nekladli… Číst vice »